Kako odabrati pravu srednju školu za svoje dete?

Svi se pitamo šta je pravi izbor za našu decu?

Upis u srednju školu predstavlja veliku prekretnicu, ali i stres kako za roditelje, tako i za decu. Bezbroj mogućnosti, bezbroj dilema… složićete se da nije lako.

Zato je potrebno dobro razmsliti koja srednja školu je pravi izbor i zašto.

Da li upisati dete u školu koja će mu obezbediti stručno znanje i zaposlenje nakon završetka, ili u školu koja će mu obezbediti široku opštu kulturu i prohodnost na fakultete.

Informišite se i pružite podršku!

Jasno je da u osmom razredu ne mogu sva deca pouzdano da znaju šta zapravo žele, da li će hteti da studiraju, kakve su im ambicije… Zato ste tu Vi, kao roditelj, da mu pružite podršku i posavetujete ga.

Kao roditelj, treba da pružite podršku svom detetu, ali ne i da odlučujete za njega. Da biste ga podržali i posavetovali, neophodne su Vam pouzdane i aktuelne informacije o svim mogućnostima koje se otvaraju pred mladim ljudima.

Pomozite detetu!

Navodimo Vam nekoliko stvari kroz koje bi trebalo proći sa detetom, kako biste bili sigurni da možete da mu pomognete prilikom donošenja ovako bitne odluke.

• Razgovor
  • Informisanje o svim mogućnostima
  • Izbegavanje grešaka koje roditelji često prave

Razgovor

Razgovor započnite spontano. Opišite detetu neka od svojih iskustava u školi ili iskustva ljudi koje poznajete.

Pitajte ga kako zamišlja srednju školu, da li bi želeo da i nakon završene srednje škole nastavi sa daljim obrazovanjem, šta detetovi drugari misle, da li ima ideju čime bi se bavio, da li je informisan o svim smerovima na pravi način, šta je za njega zanimljiv posao, šta ti je najzanimljivije dok učiš…

To su pitanja koja će pomoći i Vama i detetu da shvatite u kom pravcu razmišlja i koje su njegove želje.

Informisanje o svim mogućnostima

Pretpostavimo da se dete informisalo, ali da li ste informisali i Vi i koliko?

Prilikom informisanja je bitno sledeće:

• Da li je srednja škola akreditovana?
  • Da li pruža praktično znanje?
  • Koliko je stručan nastavni kadar?
  • Kakva je mogućnost zaposlenja ili nastavka školovanja po završtetku srednje škole?
  • Da li srednja škola prati trendove?
  • Kako je srednja škola opremljena?

Izbegavanje grešaka koje roditelji često prave

• Pokušaj ostvarivanja ličnih ambicija kroz dete
  • Unošenje nervoze i panike
  • Nametanje svoje odluke

Koji obrazovni profili su aktuelni u današnje vreme?

Škola se pobrinula da svojim učenicima obezbedi kvalitetne i atraktivne obrazovne profile, koji će detetu pružiti adekvatno znanje, kao i mogućnost zaposlenja ili daljeg školovanja.

Preuzmite informator za upis 2018/19 i zajedno sa detetom donesite najbolju odluku.

Comments are closed.
Pronađite nas i na ..